Vyhledat bez třídění | Vyhledat podle kategorie

Dnes je pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír

  Magazín » Ekonomika » Důležité broušení nástrojů a nářadí

Důležité broušení nástrojů a nářadí

Publikováno: 5. 4. 2018

Řemeslu se věnuje stále méně lidí. Důvody jsou nejrůznější, počínaje od malých výdělků a konče prostým nezájmem o manuální práci. Jenže řemeslníci jsou potřeba. Proto bychom si měli vážit lidí, kteří jsou ochotni řemeslo dělat a navíc i něco umí a odvedou kvalitní práci. Například v domácnosti vždy budeme potřebovat něco nabrousit.

Hodně lidí řeže dřevo na palivo. Ať už používají řetězovou pilu nebo cirkulárku, vždy musí tyto nástroje v zájmu bezpečnosti brousit. Často to ale lidé dělají neodborně a řetěz nebo pilu doslova zničí nebo v lepším případě poškodí. Z toho důvodu je výhodnější nechat si odborně nabrousit pilu, nože nebo další nástroje. Geometrie zubů na pile je důležitá pro zachování souměrnosti nástroje a má vliv i na jeho funkci. Nejenže správným nabroušením prodloužíme životnost nástrojů, ale nemusíme si pořizovat ani vybavení, které je pro jejich broušení nutné.

Ani firmy zabývající se nejrůznější výrobou by neměly broušení nástrojů zanedbávat. Vždyť na kvalitě jejich nabroušení závisí kvalita jejich výrobků a tím i budoucnost samotné firmy. Už jen nabrousit obyčejný vrták není žádná legrace. Musí mít přesně stanovený úhel. Například na klasické vrtání to je 120 stupňů. A samozřejmě zde musí být provedeno podbroušení plochy za břitem, aby zabíral břit nástroje a přitom při obrábění neškrtala plocha za břitem o špatně nabroušený oblouk.

Frézy musí být řádně zúhlovány, aby při obrábění měly výrobky správné rozměry. Taková fréza nejde nabrousit v ruce, ale musí se upnout do speciální brusky, která už zabezpečí bezchybné nabroušení.

Jsou nástroje, které se i v ruce brousí, jako například nůžky, kuchyňské nože nebo nože do sekačky. O jejich nabroušení se pokouší mnoho lidí, ale výsledek je často nedobrý. A právě zde se ukáže opravdová zručnost řemeslníka. Ostří by mělo být rovné, bez oskákání a hlavně funkční.


Zajímavé články

Copyright © 2007 - 2022 Odkazy na web.cz - Podmínky užívání, cookies, ochrana osobních údajů - Kontakt - Podpořte tento web - Partneři