Vyhledat bez třídění | Vyhledat podle kategorie

Dnes je pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír

  Magazín » Sport » Proč děti nesportují a trpí více nadváhou

Proč děti nesportují a trpí více nadváhou

Publikováno: 13. 3. 2018

Jaký je opravdový důvod, že děti nesportují? Říci jen tak jednoduše, že za to můžou počítače a chytré telefony je nesmysl. Prostě to tak není. Samozřejmě je to lákadlo, kterým mnohý člověk podlehne a nemusí být ani dítě. Skutečná příčina je ale jinde. Je to celý souhrn vlivů, které přináší moderní doba.

Tím nejzásadnějším problémem je nedostatek času rodičů, kteří jsou mnohem více zaměstnaní než v minulosti. A je tu další důvod, proč tomu tak je. Dalším vlivem je totiž nedostatek peněz. No a když k tomu přidáme výše zmíněné moderní technologie, můžeme dát dohromady opravdové důvody tohoto problému.

Rodiče musí splácet hypotéky nebo jiné věci a z toho důvodu jsou nuceni déle a náročněji pracovat. I když se v poslední době zvyšují mzdy rychleji, nemá smysl si nalhávat, že jsme na tom s příjmy dobře. Ba právě naopak. Bydlení je předražené, vše podstatné poslední dobou zdražilo, včetně potravin a tak mnoho lidí nemá peněz nazbyt. Kdo chce pak dopřát svým dětem nějakou aktivitu, musí za to zaplatit. A většinou musí zaplatit nejen příslušnou sportovní aktivitu, ale také drahé vybavení a nezřídka pak musí dítě vozit na tréninky a to nemluvě o startech na závodech.

Když pak vezmeme cenu počítače nebo chytrého telefonu, je to zlomek toho, co stojí sportování dětí. A navíc počítače a chytré telefony zaměstnají mysl dětí tak, že se o ně nemusí vůbec nikdo starat. Odpadá i nutnost trávit čas s dítětem, protože má jinou zábavu, se kterou si vystačí. Když přijdou rodiče z práce, tak většinou najdou své děti, jak sedí u počítače nebo chytrého telefonu. No neberte to, že se o ně prakticky nemusíte strat a oni se zabaví sami za jednorázově pořízenou věc.

Je to samozřejmě všechno špatně. Vysedávání u počítače a k tomu nevhodná strava mají za následek nárůst hmotnosti a s tím vznikají i další problémy, většinou zdravotní. A naneštěstí není žádné řešení v dohledu. Na sportování svých dětí na určité úrovni bude mít dostatek peněz jen zlomek těch nejbohatších lidí. Ostatní budou mít smůlu.

Český sport asi pravděpodobně bude muset spadnout na to pomyslné dno, než se zjistí, že pohybová aktivita je důležitější, než cokoliv jiného. Z vrcholných sportovních akcí zatím vozíme medaile, ale je to spíš úspěchem jednotlivců, než nějaká cílená práce systému. Můžeme jen doufat, že lidé sami poznají, jak důležitý je pro ně pohyb a nemusí jít nutně o vrcholové sportování. A také se snad konečně začne více podporovat sport státem. Peníze ale musí jít především k dětem, na jejich vybavení a sportoviště.


Související obsah

» 5 rad, jak předejít nadváze

Zajímavé články

Copyright © 2007 - 2022 Odkazy na web.cz - Podmínky užívání, cookies, ochrana osobních údajů - Kontakt - Podpořte tento web - Partneři